O NÁS

MVDr. Sabina Blahutová

Veterinární lékařka se zaměřením na fyzioterapii malých zvířat

O veterinární fyzioterapii jsem se začala zajímat během studia na vysoké škole. Tehdy jsem si myslela, že se budu specializovat na ortopedii malých zvířat. Chtěla jsem se vzdělávat o moderních metodách na různých kongresech a seminářích, a na sále nasávat informace a koukat pod ruce velkým ortopedům, až se časem propracuji a sama budu vášnivě operovat jedno koleno za druhým. Na jednom z ortopedických seminářů mě zasáhla přednáška o rehabilitaci nejen ortopedických, ale i neurologických pacientů, a naprosto mě tento obor začal fascinovat. Ve škole jsem se na toto téma moc informací nedozvěděla. Sama jsme si začala vyhledávat informace a s velkým zklamáním jsem zjistila, že se o veterinární fyzioterapii v naší zemi ještě moc neví. Rehabilitace zvířat byl, a stále je obor velmi zajímavý a v posledních letech se začal velmi rychle rozvíjet. Během studia veteriny jsem tedy začala jezdit hlavně na semináře a kurzy ve spojitosti s veterinární fyzioterapií. Mnoho jich nebylo a tak jsem se vzdělávala dále i v interním medicíně a během studia trávila veškerý volný čas na praxi v ordinaci. Během posledního roku na vysoké se naskytla příležitost dalšího - prohloubeného vzdělávání v oblasti fyzioterapie a já se této příležitosti chytla a začala studovat roční školu Fyzioterapie zvířat Kateřiny Plačkové. Nechci ale usnout na vavřínech a tak se stále dál a dál vzdělávám.

Po úspěšném ukončení vysokoškolského studia v roce 2019 jsem nastoupila jako pedagog odborných předmětů na střední a vyšší odborné škole v Boskovicích, kde učím na nově otevřeném oboru Fyzioterapie zvířat. A protože jsem toužila po své vlastní fyzioterapeutické praxi, tak jsem si roce 2020 v Brně otevřela vlastní fyzioterapeutickou "ordinaci" pod značkou Ideal dog, kde se věnuji fyzioterapii psů, pořádáním různých seminářů a workshopů s veterinárním zaměřením a také poskytuji studentům naší školy praxi v oblasti veterinární rehabilitace.

VZDĚLÁNÍ A PRAXE

2016

Seminář Fyzioterapie a rehabilitace psů
"Fyzioterapie a rehabilitace" - chybějící článek v komplexní péči o psího pacienta, nástin oboru fyzioterapie, metody, techniky, co lze a co nelze řešit, propojení s chirurgií a ortopedií. Doporučení fyzioterapie a rehabilitace z pohledu ortopeda a neurochirurg. Základy hydroterapie u psů.

Workshop Základy chiropraxe u koní - metoda McTimoney
Ovládání základních technik chiropraktické metody McTimoney u koní.

2018

Seminář Velké problémy malé praxe
Očkování, eoizootologická situace, prevence, aktuální schémata, postvakcinační komplikace. Endokrinologie - dg, management DM (Ca, Fe) a hypothyreozy.

Odborný seminář Phramed
Kardiopulmonální resuscitace. Endoskopicky asistovaná inseminace fen. Zajímavé případy z veterinární gastroenterologie. Onemocnění čočky.

Odborný seminář Phramed
Základy echokardiografie. Problémy based echokardiografie. Vrozené vady. Je potřeba měřit krevní tlak? Kardiogenní edém plic u psů s MMVD. Screening onemocnění srdce.

2020

Kurz PhysioDOGacademy - Manuální terapie psů principů Dornovy metody

Škola fyzioterapie zvířat Kateřiny Plačkové CCRP

Roční kurz fyzioterapie malých zvířat

Animal Physiotherapy online course CPD certified

Seminář Dogfitness I. - MVDr. Veronika Gesierichová2017

Seminář Fyzioterapie psů II.
Princip magnetoterapie, její využití v humánní a veterinární medicíně. Rehabilitace neurologických pacientů. Prezentace zajímavých fyzioterapeutických případů - krátké kazuistiky.

VETclasses 2017
Kardiologie a chirurgie měkkých tkání.

Kongres Veterinární medicína pro praxi - malá zvířata
Dermatofytóza koček. Kožní manifestace systémových onemocnění koček. Obezita koček. Praktický přístup k pododermatitidám psů.

2019

Týdenní staž PhysioDOG Praha
Specializace na práci s neurologickými pacienty. Zabývání se komplexním řešením funkčních poruch pohybového aparátu převážně psů a malých zvířat v rekonvalescenci. Sportovní fyzioterapie.

Kongres Veterinární medicína pro praxi

VETclasses kongres pro praxi malých zvířat
Neurologie pro praktické lékaře s Dr. Alešem Tomkem, DipECVN

Kurz PhydioDOGacademy - Rekondiční masáže psů

2021

Workshop Veterinární rehabilitace - MVDr. Aleš Tomek, DipECVN, Česká asociace veterinární sester

Ortopedické vyšetření psa a kočky

Webinář - večerní škola Medipet - MVDr. Jiří Jahoda

2022

VETfair 2022, JAK SE ZABYDLELA FYZIOTERAPIE VE VET. PRAXI - OCHRNUTÝ PACIENT


Pavla Parkanová, DiS.

Diplomovaná specialistka v oboru fyzioterapie zvířat

Jmenuji se Pavla a jsem fyzioterapeutka malých zvířat. Již v 6 letech jsem věděla, že chci pracovat se zvířaty. Tenkrát jsem věřila, že budu veterinářka. Nadšení mi vydrželo několik let až do 3. ročníku střední veterinární školy. Bylo těžké si po tolika letech přiznat, že ačkoliv mě tato práce moc baví, nezvládla bych práci veterinární lékařky psychicky. Střední školu jsem úspěšně dokončila, ale cíl mého dosavadního života se rozplynul a já nevěděla kam dál. Jednou jsem narazila na článek o fyzioterapii zvířat a čím víc jsem o ní četla, tím víc jsem měla jasno, že tohle je má vysněná profese. Jenže v té době byla u nás teprve v plenkách. Zúčastnila jsem se prvních kurzů, četla zahraniční literaturu a čekala na příležitost komplexního studia. Naštěstí se v Boskovicích na Vyšší odborné škole otevřel obor fyzioterapie zvířat a tak jsem mohla pokračovat ke svému snu. Zásluhou mé učitelky Sabiny Blahutové se v Ideal Dogu pohybuji téměř od jeho počátku. Díky tomu jsem ji mohla doslova koukat pod ruce a získávat tak důležité zkušenosti z praxe již během studia.

Zároveň jsem absolvovala další odborné kurzy a prohlubovala své teoretické a praktické znalosti. Dokončením školy pro mě ale studium nekončí. Do budoucna plánuji absolvovat mnoho dalších kurzů a pokračovat celoživotním vzděláváním.

Cílem mé práce je spokojené zvíře i jeho majitel. Ke každému pacientovi přistupuji individuálně, s pokorou, respektem a cílem pomoci mu, jak jen to půjde.


Vendula Dufková

budoucí fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat

   Jmenuju se Venda a věnuji se fyzioterapii malých zvířat. K fyzioterapii jsem se dostala díky mé adoptované feně Border kolie, která měla úraz - částečnou rupturu křížového vazu. Snažila jsem se, aby se dala co nejlépe dohromady, abychom se zase jednou mohly věnovat psím sportům. Začala jsem studovat metody, které by jí mohly pomoci se zotavit. Po čase hledání, studování možností pomoci jsem objevila fyzioterapii psů. Zjistila jsem, že mě tato tématika moc baví a chtěla bych se v tomto oboru dále vzdělávat a taky se mu prakticky věnovat. Navštívila jsem ze zvědavosti víkendový kurz Dornovy metody a řekla jsem si, že to je pro mě opravdu málo, a tak jsem hledala nějaký další kurz abych psímu tělu opravdu rozuměla. S prosbou o radu jsem se obrátila na Sabču, která ošetřovala mé psy jako fyzioterapeutka, jestli by mě neodkázala někam, kde se můžu naučit komplexní fyzioterapii pro psy. Sabča mě odkázala na Physiodog academy, kde jsem se tedy s nadšením přihlásila.

   Nemohla jsem se dočkat, než do školy nastoupím, a tak jsem hledala zatím další malé kurzy, které mi dopomůžou potom dál k mé práci. Navštívila jsem kurzy Dogfitness I. a II. u MVDr. Veroniky Gesierichové a Manuální techniky v Canine Centru u Stephanie Mach, CCBW, CCRP. Pak přišel ten moment a konečně jsem nastoupila do školy fyzioterapie zvířat, pod vedením, pro mě nejlepší fyzioterapeutky v ČR Bc. Kateřiny Plačkové, CCRP, CCFT. Nebudu vám lhát, bylo to opravdu náročných 10 měsíců studia, protože jsem za sebou neměla žádné veterinární vzdělání. Teď vše dostávám do praxe a po zpracování klientů mě čeká ještě závěrečná zkouška, abych si odnesla oficiální titul. Během studia jsem oslovila Sabču, jestli by chtěla být mou mentorkou. Chtěla jsem získané znalosti převádět ihned do praxe a chtěla jsem mít někoho za zády o koho se můžu opřít, když si nebudu jistá. Sabča si mě vzala si pod svá křídla, a já tak mohla dojíždět k ní na pobočku Idealdog do Brna. Tam jsem nejdříve pracovaly na svých psech a následně na jejích pacientech. Tímto bych jí také ráda poděkovala za její oporu a cenné rady. Jednou jsem se Sabči zmínila, že bych si chtěla otevřít svou ordinaci tady ve Studénce, a ona mi nabídla spolupráci. A tak vznikla pobočka Idealdog Studénka, kde jsem tedy primárně já, ale Sabča zde občasně působí také Společně tak konzultujeme naše pacienty a domlouváme se na dalších krocích v jejich rehabilitaci.